Pielęgnacja drzewa owocowego

fruit tree

Jeśli niedawno posadziłeś swoje pierwsze drzewo owocowe, to myślę, iż można bezpiecznie przyjąć, że nie jesteś jeszcze ekspertem w tej dziedzinie. Najwięcej drzew owocowych obumiera w swoich początkowych latach z powodu złych nawyków pielęgnacji roślin ogrodników aniżeli jakichkolwiek chorób lub zaraz. Ważne jest, aby zrozumieć, jak dbać o drzewa w sposób, który zapewni im natychmiastowe przyjęcie w naszym ogrodzie, jak i również przyszły ich zdrowy rozwój.

Podczas pierwszych etapów życia drzewa: korzenie, pień i gałęzie nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dlatego, jeśli nasze drzewo rodzi owoce, czasami ich połączony ciężar wystarczy, aby uszkodzić dane drzewo. Jeśli tak jest, należy udzielić wsparcia zewnętrznego dla drzewa (np. poprzez związywania gałęzi, podpór w postaci desek itp.). Tak długo, jak zapewnimy drzewu potrzebną mu pomoc we wczesnych latach jego rozwoju, drzewo powinno wyrosnąć na silne i zdrowe.

Prawidłowe nawożenie jest nie tylko niezbędne do produkcji zdrowych owoców, ale także jest niezbędne dla samego drzewa, aby przetrwało dłużej niż jeden sezon. Wystarczy określić ogólne informacji o ziemi, na której znajduje się drzewo, aby otrzymać obiecującą mieszankę.

Wiele osób uważa, że jedynym sposobem, aby zapewnić zdrowotność drzewa, jest zapewnienie mu szalonej ilości wody. W rzeczywistości, dając zbyt duże ilości wody dla drzewa, możemy spowodować więcej szkód niż w przypadku, w którym wody nie damy w ogóle.

Jeśli jest już za późno na kuracje drzewa i widzisz, iż drzewo posiada niezdrowe gałęzie, które wyglądają na chore lub uszkodzone, należy jak najszybciej je usunąć. Jeśli drzewo ma marnować składniki odżywcze, wysyłając je do części drzewa, które i tak obumiera, najlepszym rozwiązaniem jest odcięcie uszkodzonej lub zainfekowanej części.

Gdy drzewo dojrzeje i znajdzie się w etapie, w którym owoce drzewa zaczynają spadać na ziemie, należy jak najszybciej pozbierać dojrzałe owoce. Jeżeli pod drzewem znajdują się owoce, które nie chcemy zabrać ze sobą, należy pamiętać, że taki owoc należy odrzucić, lub przeznaczyć na kompost, bo każdy zgniły owoc może stać się siedliskiem owadów, które następnie przejdą na drzewo.

Pierwsze drzewo owocowe i opieka nad nim może wydawać się trudna, może się nawet wydawać, iż śledzenie wszystkich czynników, które mają wpływ na drzewo, jest zadaniem wręcz niemożliwym do osiągnięcia, ale nawet jeśli przeznaczymy, choć niewiele naszej codziennej uwagi na ich pielęgnację, drzewo odpłaci nam się smacznymi pięknie wyglądającymi owocami przez wiele lat.