Okna dachowe – nie śpiesz się z wyborem

okna dachowe

Okna dachowe są w pełni opcjonalną, dodatkową funkcją poddasza oraz wiążą się ze znacznymi kosztami. Można jednak dobrać okna dachowe dopasowane do szerokości pomiędzy krokwiami, co znacznie redukuje nakłady finansowe. Decydując się na okna dachowe, należy uważnie dobrać produkt, zlekceważenie tego może prowadzić do wielu komplikacji.

Okna dachowe są najlepszą sposobem oświetlenia poddasza światłem słonecznym. Przepuszczają one prawie dwa razy więcej promieni słonecznych od normalnych okien w ścianach. Pomagają przy wychodzeniu na dach w celu sprawdzenia poszycia lub dostępu do komina. Niestety niosą za sobą zwiększone ryzyko włamania. Okna dachowe ze zwiększonymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi są znacznie droższe, lecz nie będzie możliwe na przykład wyłamanie okna podważając ramę lub mocno na nią deptając.

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, źle dobrane okna dachowe wiążą się z poważnymi konsekwencjami, komplikacje mogą się ujawnić nawet do 10 lat po montażu. Należy zadbać o szczelność, przepuszczalność ciepła bądź dzwiękoszczelność. Na przykład mieszkając w pobliżu ulic oraz dróg szybkiego ruchu należy zastanowić się nad oknami z górnej półki pod względem tłumienia. Jeżeli mieszkamy w klimacie w którym częste są opady atmosferyczne, należy zadbać o szczelnośc okna. Najlepszym pomysłem będzie wybranie okien dachowych poliuretanowych. Do konstrukcji zastosowano tu drewno modyfikowane termicznie, pokryte ciśnieniowo poliuretanem. Z zewnątrz zabezpieczone są aluminiowymi okładzinami. Natomiast jeżeli mieszkamy w klimacie, w którym mocno grzeje słońce lub jest bardzo zimno, należy zadbać o przepuszczalność ciepła. Współczynnik przenikania ciepła zależy głównie od zastosowanego przeszklenia. Okna z pakietem dwóch do czterech szyb z gazem szlachetnym pomiędzy szybami, zatrzymają ciepło podczas ostrych zim lub nie będą zbytnio przegrzewać pomieszczenia podczas upalnego lata.

okna dachowe Gorzów

Wybierając okna dachowe należy także zwracać uwagę na własne preferencje, takie, jak na przykład rodzaj obsługi. Okno obrotowe, z podniesioną osią obrotu lub uchylno-obrotowe. Warto wybierać także okna dachowe z opcją mikrowentylacji. Jakość oraz możliwości okna dachowego są z reguły bardziej istotne niż zwykłego okna ściennego, dlatego decydując się na okna na poddaszu nie należy bagatelizować powagi wyboru.